Дорнхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дорнхајм
Селската црква
Селската црква
Грб на Дорнхајм
Дорнхајм is located in Германија
Дорнхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Рихајмер Берг
Градоначалник Буркард Валтер (FFW Дорнхајм)
Основни податоци
Површина 7,99 км2
Надм. височина 290 м
Население 568 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99310
Повик. бр. 03628
Портал Дорнхајм
Местоположба на Дорнхајм во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°50′6″N 10°59′39″E / 50.83500° СГШ; 10.99417° ИГД / 50.83500; 10.99417Координати: 50°50′6″N 10°59′39″E / 50.83500° СГШ; 10.99417° ИГД / 50.83500; 10.99417

Дорнхајм (германски: Dornheim) — општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Главна знаменитост во селото е црквата, каде композиторот Јохан Себастијан Бах се венчал во 1707.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Дорнхајм се наоѓа околу четири километри источно од окружниот град Арнштат на Волфсбах.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од север, општината се граничи со следниве општини: Арнштат и Алкерслебен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]