Прејди на содржината

Елебен

Координати: 50°51′43″N 11°5′32″E / 50.86194° СГШ; 11.09222° ИГД / 50.86194; 11.09222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елебен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Елебен во рамките на Германија
Елебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Рихајмер Берг
Месни единици 3
Градоначалник Рудолф Нојбиг (СГ)
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 320 м
Население 877 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99334
Повик. бр. 036200
Портал www.vg-riechheimer-berg.de
Местоположба на Елебен во рамките на округот Илм
Карта
Карта
Координати 50°51′43″N 11°5′32″E / 50.86194° СГШ; 11.09222° ИГД / 50.86194; 11.09222

Елебен (германски: Elleben) — општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Елебен се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Котлина.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со следниве општини (почнувајќи од север, надесно): Амт Ваксенбург, Клетбах, Хоенфелден, Остхаузен-Вилферсхаузен, Алкерслебен и Елкслебен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Елебен е составен од следниве единици:

  • Елебен (223 жители)
  • Гиглебен (118 жители)
  • Рихајм (593 жители)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]