Прејди на содржината

Алкерслебен

Координати: 50°50′48″N 11°2′33″E / 50.84667° СГШ; 11.04250° ИГД / 50.84667; 11.04250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алкерслебен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Алкерслебен во рамките на Германија
Алкерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Рихајмер Берг
Градоначалник Гинтер Хиле (FFW Алкерслебен)
Основни податоци
Површина 7,09 км2
Надм. височина 290 м
Население 306 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99310
Повик. бр. 036200
Портал Алкерслебен
Местоположба на Алкерслебен во рамките на округот Илм
Карта
Карта
Координати 50°50′48″N 11°2′33″E / 50.84667° СГШ; 11.04250° ИГД / 50.84667; 11.04250

Алкерслебен (германски: Alkersleben) — општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Алкерслебен се наоѓа на реката Випфра, помеѓу Етишлебен на југ и Елкслебен на север, шест километри источно од окружниот град Арнштат. Реката Випфра тече низ селото во насока југ-север.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од север, општината се граничи со следниве општини: Елкслебен, Елебен, Остхаузен-Вилферсхаузен, Беслебен-Вилерслебен, Дорнхајм, Арнштат и Амт Ваксенбург.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]