Елкслебен (Илм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елкслебен
Селската црква
Селската црква
Елкслебен (Илм) is located in Германија
Елкслебен (Илм)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Рихајмер Берг
Градоначалник Клаус Бем (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,47 км2
Надм. височина 280 м
Население 565 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99334
Повик. бр. 036200
Портал Елкслебен
Местоположба на Елкслебен во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°51′56″N 11°3′24″E / 50.86556° СГШ; 11.05667° ИГД / 50.86556; 11.05667Координати: 50°51′56″N 11°3′24″E / 50.86556° СГШ; 11.05667° ИГД / 50.86556; 11.05667

Елкслебен (германски: Elxleben; позната и како Елкслебен на Штајгер) — општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Елкслебен се наоѓа на реката Випфра, околу 10 километри североисточно од градот Арнштат. Покраинскиот главен град Ерфурт се наоѓа околу 10 километри северно од општината.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од север, општината се граничи со следниве општини: Амт Ваксенбург, Елебен и Алкерслебен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]