Елгерсбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елгерсбург
Селската црква
Селската црква
Грб на Елгерсбург
Елгерсбург is located in Германија
Елгерсбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Гератал/Плауе
Градоначалник Марио Аугнер (независен)
Основни податоци
Површина 9,49 км2
Надм. височина 490 м
Население 1.223 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98716
Повик. бр. 03677
Портал www.elgersburg.com
Местоположба на Елгерсбург во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°42′16″N 10°51′13″E / 50.70444° СГШ; 10.85361° ИГД / 50.70444; 10.85361Координати: 50°42′16″N 10°51′13″E / 50.70444° СГШ; 10.85361° ИГД / 50.70444; 10.85361

Елгерсбург (германски: Elgersburg) — општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Елгерсбург се наоѓа на северниот раб од Тириншката Шума, на надморска височина од околу 500 метри. Најзначаен врв во општината е Хое Варте со 765 метри со кулата „Карл Едвард“ и Румпелсберг со 799 метри, што е највисока точка во општината.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од север, општината се граничи со следниве општини: Мартинрода, Илменау, Зул и Гератал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]