Остхаузен-Вилферсхаузен

Координати: 50°51′10″N 11°6′7″E / 50.85278° СГШ; 11.10194° ИГД / 50.85278; 11.10194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остхаузен-Вилферсхаузен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Остхаузен-Вилферсхаузен во рамките на Германија
Остхаузен-Вилферсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Рихајмер Берг
Градоначалник Клаус Колоѓеј (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,75 км2
Надм. височина 345 м
Население 508 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99310
Повик. бр. 036200
Портал www.vg-riechheimer-berg.de
Местоположба на Остхаузен-Вилферсхаузен во рамките на округот Илм
Карта
Карта
Координати 50°51′10″N 11°6′7″E / 50.85278° СГШ; 11.10194° ИГД / 50.85278; 11.10194

Остхаузен-Вилферсхаузен (германски: Osthausen-Wülfershausen) — општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Остхаузен се наоѓа околу 14 километри источно од градот Арнштат и 20 километри јужно од Ерфурт. Околу 10 километри северно од селото поминува автопатот А4, а околу 6 километри западно автопатот А71.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со следниве општини (од север, надесно): Елебен, Хоенфелден, Кранихфелд, Вицлебен, Беслебен-Вилерслебен и Алкерслебен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве две единици:

  • Осттхаузен (397 жители)
  • Вилферсхаузен (179 жители)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]