Беслебен-Вилерслебен

Координати: 50°49′36″N 11°3′32″E / 50.82667° СГШ; 11.05889° ИГД / 50.82667; 11.05889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Беслебен-Вилерслебен
Селската црква во Вилерслебен
Селската црква во Вилерслебен
Селската црква во Вилерслебен
Беслебен-Вилерслебен во рамките на Германија
Беслебен-Вилерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Рихајмер Берг
Месни единици 2
Градоначалник Матијас Вакер (BV B-W)
Основни податоци
Површина 16,13 км2
Надм. височина 355 м
Население 632 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99310
Повик. бр. 036200
Портал Беслебен-Вилерслебен
Местоположба на Беслебен-Вилерслебен во рамките на округот Илм
Карта
Карта
Координати 50°49′36″N 11°3′32″E / 50.82667° СГШ; 11.05889° ИГД / 50.82667; 11.05889

Беслебен-Вилерслебен (германски: Bösleben-Wüllersleben) — општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Беслебен-Вилерслебен се наоѓа околу 10 километри источно од окружниот град Арнштат на Хесенбах.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од север, општината се граничи со следниве општини: Алкерслебен, Остхаузен-Вилферсхаузен, Вицлебен, Штатилм и Арнштат.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Беслебен-Вилерслебен била создадена на 1 јануари 1967 одина со спојување на двете самостојни општини Беслебен со околу 400 жители и Вилерслебен со околу 290 жители, кои денес претставуваат општински единици.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]