Штатилм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штатилм

Stadtilm

Поглед на градот
Поглед на градот
Поглед на градот
Грб на Штатилм
Штатилм во рамките на Германија
Штатилм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Градски единици 22
Градоначалник Ларс Петерман (независен)
Основни податоци
Површина 120,26 км2
Надм. височина 360 м
Население 8.428 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99326
Повик. бр. 03629
Портал www.stadtilm.de
Местоположба на градот Штатилм во рамките на округот Илм
Карта
Карта
Координати 50°46′30″N 11°4′51″E / 50.77500° СГШ; 11.08083° ИГД / 50.77500; 11.08083Координати: 50°46′30″N 11°4′51″E / 50.77500° СГШ; 11.08083° ИГД / 50.77500; 11.08083

Штатилм (германски: Stadtilm) — мал град во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Илм, 15 километри североисточно од Илменау и 11 километри југоисточно од Арнштат.

Географија[уреди | уреди извор]

Штатилм се наоѓа на брегот на реката Илм. На левиот брег од Илм се наоѓаат Шперлингсберг и Вајнберг, додека на десниот брег се наоѓаат Бухберг и Хаунберг. Најголем дел од градското подрачје се состои од полиња, додека помал дел се шуми. Покрај Илм низ западните делови на градското подрачје тече Випфра. Највисока точка во областа е Зингенер Берг со 583 метри.

Градското јадро се наоѓа во средишниот дел на градското подрачје.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Почнувајќи на север и надесно, градот се граничи со Беслебен-Вилерслебен, Вицлебен, Кранихфелд, Рудолштат, Кенигзе, Илменау и Арнштат.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот се состои од 22 градски единици:

 • Беринген
 • Котендорф
 • Динштет
 • Делштет
 • Дернфелд на Илм
 • Еренштајн
 • Гајлсдорф
 • Геселборн
 • Грисхајм
 • Гросхетштет
 • Грослибринген
 • Хамерсфелд
 • Хоес Кројц
 • Клајнхетштет
 • Клајнлибринген
 • Навинден
 • Нидервилинген
 • Обервилинген
 • Естереда
 • Зинген
 • Штатилм со Оберилм
 • Трасдорф

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на Штатилм се состои од 20 членови. Распределбата на местата по години била следна:[2]

Изборна година CDU SPD FDP1 Linke2 FWG VSB NF DFD BA3 Вкупно
1990 12 места 11 места 2 места 1 место 2 места 1 место 1 место 30 места
1994 8 места 9 места 1 место 2 места 20 места
1999 11 места 6 места 1 место 2 места 20 места
2004 7 места 6 места 1 место 3 места 3 места 20 места
2009 5 места 5 места 1 место 3 места 2 места 16 места
2014 6 места 4 места 1 место 3 места 2 места 16 места
2019 5 места 2 места 1 место 2 места 2 места 8 места 20 места

1 1990 како Сојуз на слободни демократи, подоцна споени со ФДП     2 до 2007: Партија на демократскиот социјализмот (PDS)
3 BA: Граѓански сојуз Илмтал-Штатилм

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Мандат Име Партија
01.07.2000 Јоахим Гинзел SPD
01.07.2012 Ларс Петерман независен

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Штатилм е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. „Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Plaue, Stadt“ (германски). Thüringer Landesamt für Statistik. Посетено на 2019-06-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]