Амт Ваксенбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амт Ваксенбург
Замокот Ваксенбург
Замокот Ваксенбург
Амт Ваксенбург is located in Германија
Амт Ваксенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Месни единици 13
Градоначалник Уве Мелер (ДХС)
Основни податоци
Површина 77,64 км2
Надм. височина 394 м
Население 8.007 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99334 (Амт Ваксенбург, Кирххајм), 99102 (Рокхаузен)
Повик. бр. 03628, 036202 (Зилценбрикен), 036200, 0361 (Бехштет-Вагд, Рокхаузен)
Портал www.amt-wachsenburg.de
Местоположба на Амт Ваксенбург во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°52′30″N 10°55′16″E / 50.87500° СГШ; 10.92111° ИГД / 50.87500; 10.92111Координати: 50°52′30″N 10°55′16″E / 50.87500° СГШ; 10.92111° ИГД / 50.87500; 10.92111

Амт Ваксенбург (германски: Amt Wachsenburg) — општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Општината е именувана по замокот Ваксенбург, кој се наоѓа во нејзиниот средишен дел.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местата во Амт Ваксенбург

Општината се наоѓа во крајниот север на округот Илм. Северозападната граница е всушност окружната граница со округот Гота. На север се граничи со главниот покраински град Ерфурт, на исток со округот Вајмар, додека на југ со општините Елебен, Елкслебен и Алкерслебен. На југ и југозапад се граничи со окружниот град Арнштат и општината Гератал.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Амт Ваксенбург се состои од следниве места:

 • Бехштет-Вагд
 • Битштет
 • Ајшлебен
 • Хархаузен
 • Холцхаузен
 • Ихтерсхаузен
 • Кирххајм
 • Реештет
 • Рокхаузен
 • Рерензе
 • Зилценбрикен
 • Терај
 • Вернингслебен

Административно седиште на општината е во Ихтерсхаузен.

Историја[уреди | уреди извор]

Била создадена на 31 декември 2012 од поранешните општини Ваксенбургемајнде и Ихтерсхаузен.

На 1 јануари 2019 година, општините Кирххајм и Рокхаузен се одвоиле од општинската заедница Рихајмер Берг. Кирххајм веднаш станала дел од општината, додека Рокхаузен се приклучила на 31 декември 2019 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]