Прејди на содржината

Кирххајм (Тирингија)

Координати: 50°52′55″N 11°1′10″E / 50.88194° СГШ; 11.01944° ИГД / 50.88194; 11.01944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирххајм
Место во Амт Ваксенбург
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Кирххајм
Кирххајм (Тирингија) во рамките на Германија
Кирххајм (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Амт Ваксенбург
Место единици 3
Основни податоци
Површина 21,31 км2
Надм. височина 250 м
Население 1.274  (31 декември 2017)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99334
Повик. бр. 036200
Портал www.kirchheim-thueringen.de
Координати 50°52′55″N 11°1′10″E / 50.88194° СГШ; 11.01944° ИГД / 50.88194; 11.01944

Кирххајм (германски: Kirchheim) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Амт Ваксенбург.

Селото претставува административно седиште на општинската заедница Рихајмер Берг, на која повеќе не е член од 2019 година.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Кирххајм се наоѓа североисточно од окружниот град Арнштат, сместен на реката Випфра, притока на Гера.

Соседни места

[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од север се граничи со следниве места: Рокхаузен, Ерфурт, Клетбах, Елебен, Елкслебен, Алкерслебен, Арнштат и Амт Ваксенбург.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината се состоела од следниве единици:

  • Бехштет-Вагд (261 жител)
  • Кирххајм (752 жители)
  • Вернингслебен (204 жители)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]