Ваксенбургемајнде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ваксенбургемајнде
Место во Амт Ваксенбург
Весте Ваксенбург и го дал името на општината
Весте Ваксенбург и го дал името на општината
Грб на Ваксенбургемајнде
Ваксенбургемајнде во рамките на Германија
Ваксенбургемајнде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Амт Ваксенбург
Место единици 5
Основни податоци
Површина 31,99 км2
Надм. височина 268 м
Население 2.531  (31 декември 2011)
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99310
Повик. бр. 03628 (OT Зилценбрикен: 036202)
Портал www.wachsenburg-gemeinde.de
Координати 50°51′N 10°53′E / 50.850° СГШ; 10.883° ИГД / 50.850; 10.883Координати: 50°51′N 10°53′E / 50.850° СГШ; 10.883° ИГД / 50.850; 10.883

Ваксенбургемајнде (германски: Wachsenburggemeinde) — село и поранешна општина во округот Илм, во Тирингија, Германија. Општината била именувана по замокот Ваксенбург, кој се наоѓа во нејзиниот средиштен дел. Се состои од пет села: Битштет, Хархаузен, Холцхаузен, Рерензе и Зилценбрикен. Од 31 декември 2012 е дел од општината Амт Ваксенбург.