Ихтерсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ихтерсхаузен
Место во Амт Ваксенбург
Ихтерсхаузен is located in Германија
Ихтерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Амт Ваксенбург
Место единици Ихтерсхаузен и 3 села
Основни податоци
Површина 20,35 км2
Надм. височина 249 м
Население 3.890  (31 декември 2011)
 - Густина 191 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99334
Повик. бр. 03628
Портал www.ichtershausen.de
Координати 50°52′39″N 10°58′20″E / 50.87750° N; 10.97222° E / 50.87750; 10.97222Координати: 50°52′39″N 10°58′20″E / 50.87750° N; 10.97222° E / 50.87750; 10.97222

Ихтерсхаузен (германски: Ichtershausen) — село и поранешна општина во округот Илм, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Амт Ваксенбург.