Рокхаузен

Координати: 50°54′7″N 11°2′26″E / 50.90194° СГШ; 11.04056° ИГД / 50.90194; 11.04056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рокхаузен
Место во Амт Ваксенбург
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Рокхаузен во рамките на Германија
Рокхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Амт Ваксенбург
Основни податоци
Површина 4,01 км2
Надм. височина 300 м
Население 276  (31 декември 2018)
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99102
Повик. бр. 0361
Портал Рокхаузен
Координати 50°54′7″N 11°2′26″E / 50.90194° СГШ; 11.04056° ИГД / 50.90194; 11.04056

Рокхаузен (германски: Rockhausen) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2019 година претставува дел од општината Амт Ваксенбург.

Местото претставува средишна географска точка на сојузната покраина Тирингија.

Географија[уреди | уреди извор]

Рокхаузен се наоѓа 12 километри североисточно од окружниот град Арнштат и 10 километри јужно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]