Гера (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гера
Gera
Gera bei Andisleben.JPG
Гера кај Андислебен
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворТирингиска Шума
УстиеУнштрут
51°7′37″N 10°55′50″E / 51.12694° N; 10.93056° E / 51.12694; 10.93056Координати: 51°7′37″N 10°55′50″E / 51.12694° N; 10.93056° E / 51.12694; 10.93056
Физички особености
Должина85 единица?

Гера е река во Тирингија, Германија, десна притока на Унштрут. Извира од Тирингиската Шума, западно од Илменау. Гера се создава во Плауе, преку спојување на Вилде Гера и Цаме Гера. Се влива во Унштрут во Штраусфурт. Вкупната должина на Гера (вклучувајќи ја Вилде Гера) — 85 километри. Најголемите градови долж Гера се Арнштат и Ерфурт. Градот Гера не се наоѓа на самата река.