Граметал

Координати: 50°57′22″N 11°13′16″E / 50.956° СГШ; 11.221° ИГД / 50.956; 11.221
Од Википедија — слободната енциклопедија

Граметал (германски: Grammetal) — општинска заедница во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Исерода.

Општинската заедница Граметал се состои од следниве општини:

  1. Бехштетштрас
  2. Дасдорф на Берге
  3. Хопфгартен
  4. Исерода
  5. Менхенхолцхаузен
  6. Нидерцимерн
  7. Нора
  8. Отштет на Берге
  9. Тројштет

50°57′22″N 11°13′16″E / 50.956° СГШ; 11.221° ИГД / 50.956; 11.221