Нидерцимерн

Координати: 51°0′19″N 11°11′20″E / 51.00528° СГШ; 11.18889° ИГД / 51.00528; 11.18889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидерцимерн
Црква во Нидерцимерн
Црква во Нидерцимерн
Црква во Нидерцимерн
Нидерцимерн во рамките на Германија
Нидерцимерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Граметал
Градоначалник Кристоф Шмит-Розе (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,23 км2
Надм. височина 200 м
Население 1.055  (31 декември 2006)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99428
Повик. бр. 036203
Портал www.vg-grammetal.de
Местоположба на Нидерцимерн во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°0′19″N 11°11′20″E / 51.00528° СГШ; 11.18889° ИГД / 51.00528; 11.18889

Нидерцимерн (германски: Niederzimmern) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]