Балштет (Вајмар)

Координати: 51°3′11″N 11°12′39″E / 51.05306° СГШ; 11.21083° ИГД / 51.05306; 11.21083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Балштет
Црква во Балштет
Црква во Балштет
Црква во Балштет
Балштет (Вајмар) во рамките на Германија
Балштет (Вајмар)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Јоаким Померанц
Основни податоци
Површина 3,34 км2
Надм. височина 238 м
Население 287 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036452
Портал www.vg-berlstedt.de
Местоположба на Балштет во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°3′11″N 11°12′39″E / 51.05306° СГШ; 11.21083° ИГД / 51.05306; 11.21083

Балштет (германски: Ballstedt) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)