Прејди на содржината

Тондорф

Координати: 50°53′21″N 11°12′14″E / 50.88917° СГШ; 11.20389° ИГД / 50.88917; 11.20389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тондорф
Црква во Тондорф
Црква во Тондорф
Црква во Тондорф
Тондорф во рамките на Германија
Тондорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Кранихфелд
Градоначалник Фред Менге
Основни податоци
Површина 10,12 км2
Надм. височина 318 м
Население 632 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99438
Повик. бр. 036450
Портал www.gemeinde-tonndorf.de
Местоположба на Тондорф во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°53′21″N 11°12′14″E / 50.88917° СГШ; 11.20389° ИГД / 50.88917; 11.20389

Тондорф (германски: Tonndorf) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)