Бухфарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бухфарт
Црква во Бухфарт
Црква во Бухфарт
Црква во Бухфарт
Бухфарт во рамките на Германија
Бухфарт
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Франк Генгелбах
Основни податоци
Површина 7,20 км2
Надм. височина 258 м
Население 196 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99438
Повик. бр. 03643
Местоположба на Бухфарт во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°55′16″N 11°19′57″E / 50.92111° СГШ; 11.33250° ИГД / 50.92111; 11.33250Координати: 50°55′16″N 11°19′57″E / 50.92111° СГШ; 11.33250° ИГД / 50.92111; 11.33250

Бухфарт (германски: Buchfart) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)