Грособринген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грособринген
Црква во Грособринген
Црква во Грособринген
Црква во Грособринген
Грособринген во рамките на Германија
Грособринген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Бернд Шредер
Основни податоци
Површина 7,62 км2
Надм. височина 288 м
Население 853  (31 декември 2006)
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 03643
Портал www.vg-buttelstedt.de
Местоположба на Грособринген во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°1′53″N 11°20′8″E / 51.03139° СГШ; 11.33556° ИГД / 51.03139; 11.33556Координати: 51°1′53″N 11°20′8″E / 51.03139° СГШ; 11.33556° ИГД / 51.03139; 11.33556

Грособринген (германски: Großobringen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]