Хечбург

Координати: 50°54′42″N 11°17′22″E / 50.91167° СГШ; 11.28944° ИГД / 50.91167; 11.28944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хечбург
Црква во Хечбург
Црква во Хечбург
Црква во Хечбург
Хечбург во рамките на Германија
Хечбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Манфред Хепнер
Основни податоци
Површина 2,71 км2
Надм. височина 260 м
Население 249 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99438
Повик. бр. 036458
Местоположба на Хечбург во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°54′42″N 11°17′22″E / 50.91167° СГШ; 11.28944° ИГД / 50.91167; 11.28944

Хечбург (германски: Hetschburg) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)