Отштет на Берге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отштет на Берге
Црква во Отштет на Берге
Црква во Отштет на Берге
Отштет на Берге во рамките на Германија
Отштет на Берге
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Граметал
Градоначалник Ханс-Вернер Флајшхауер
Основни податоци
Површина 5,10 км2
Надм. височина 240 м
Население 257  (31 декември 2006)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99428
Повик. бр. 036203
Портал www.vg-grammetal.de
Местоположба на Отштет на Берге во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 51°1′2″N 11°12′49″E / 51.01722° СГШ; 11.21361° ИГД / 51.01722; 11.21361Координати: 51°1′2″N 11°12′49″E / 51.01722° СГШ; 11.21361° ИГД / 51.01722; 11.21361

Отштет на Берге (германски: Ottstedt am Berge) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]