Хајхелхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајхелхајм
Хајхелхајм is located in Германија
Хајхелхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Дитмар Штубендорф
Основни податоци
Површина 3,53 км2
Надм. височина 255 м
Население 307 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 03643
Портал www.vg-buttelstedt.de
Местоположба на Хајхелхајм во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 51°2′32″N 11°18′45″E / 51.04222° N; 11.31250° E / 51.04222; 11.31250Координати: 51°2′32″N 11°18′45″E / 51.04222° N; 11.31250° E / 51.04222; 11.31250

Хајхелхајм (германски: Heichelheim) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)