Рорбах (Вајмар)

Координати: 51°4′2″N 11°23′58″E / 51.06722° СГШ; 11.39944° ИГД / 51.06722; 11.39944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рорбах
Црква во Рорбах
Црква во Рорбах
Црква во Рорбах
Грб на Рорбах
Рорбах (Вајмар) во рамките на Германија
Рорбах (Вајмар)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Инголф Ото
Основни податоци
Површина 3,47 км2
Надм. височина 250 м
Население 212  (31 декември 2006)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036451
Портал www.vg-buttelstedt.de
Местоположба на Рорбах во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°4′2″N 11°23′58″E / 51.06722° СГШ; 11.39944° ИГД / 51.06722; 11.39944

Рорбах (германски: Rohrbach) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]