Етерн

Координати: 50°55′22″N 11°21′29″E / 50.92278° СГШ; 11.35806° ИГД / 50.92278; 11.35806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Етерн
Црква во Етерн
Црква во Етерн
Црква во Етерн
Етерн во рамките на Германија
Етерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Норберт Унгетим
Основни податоци
Површина 3,61 км2
Надм. височина 245 м
Население 115 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99438
Повик. бр. 036453
Местоположба на Етерн во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°55′22″N 11°21′29″E / 50.92278° СГШ; 11.35806° ИГД / 50.92278; 11.35806

Етерн (германски: Oettern) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)