Шверштет (Вајмар)

Координати: 51°4′20″N 11°17′24″E / 51.07222° СГШ; 11.29000° ИГД / 51.07222; 11.29000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шверштет
Дворец во Шверштет
Дворец во Шверштет
Дворец во Шверштет
Шверштет (Вајмар) во рамките на Германија
Шверштет (Вајмар)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Герд Кестнер
Основни податоци
Површина 6,80 км2
Надм. височина 204 м
Население 370  (31 декември 2006)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036452
Портал www.vg-berlstedt.de
Местоположба на Шверштет во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°4′20″N 11°17′24″E / 51.07222° СГШ; 11.29000° ИГД / 51.07222; 11.29000

Шверштет (германски: Schwerstedt) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]