Мелинген (општинска заедница)

Координати: 50°57′00″N 11°24′00″E / 50.950° СГШ; 11.400° ИГД / 50.950; 11.400
Од Википедија — слободната енциклопедија

Мелинген (германски: Mellingen) — општинска заедница во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Мелинген.

Општинската заедница Мелинген се состои од следниве општини:

 1. Бухфарт
 2. Дебричен
 3. Франкендорф
 4. Гросшвабхаузен
 5. Хамерштет
 6. Хечбург
 7. Капелендорф
 8. Килијансрода
 9. Клајншвабхаузен
 1. Ленштет
 2. Магдала
 3. Мехелрода
 4. Мелинген
 5. Етерн
 6. Умпферштет
 7. Фолерсрода
 8. Вигендорф

50°57′00″N 11°24′00″E / 50.950° СГШ; 11.400° ИГД / 50.950; 11.400