Залеплате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Залеплате
Залеплате is located in Германија
Залеплате
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Месни единици 9
Градоначалник Јерг Хамер
Основни податоци
Површина 42,81 км2
Надм. височина 265 м
Население 2.870 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Портал www.saaleplatte.info
Местоположба на Залеплате во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 51°1′48″N 11°36′1″E / 51.03000° N; 11.60028° E / 51.03000; 11.60028Координати: 51°1′48″N 11°36′1″E / 51.03000° N; 11.60028° E / 51.03000; 11.60028

Залеплате (германски: Saaleplatte) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)