Заксенхаузен (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заксенхаузен
Црква во Заксенхаузен
Црква во Заксенхаузен
Црква во Заксенхаузен
Заксенхаузен (Тирингија) во рамките на Германија
Заксенхаузен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Георг Шајде
Основни податоци
Површина 4,85 км2
Надм. височина 250 м
Население 389  (31 декември 2006)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 03643
Портал www.vg-buttelstedt.de
Местоположба на Заксенхаузен во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°2′43″N 11°22′2″E / 51.04528° СГШ; 11.36722° ИГД / 51.04528; 11.36722Координати: 51°2′43″N 11°22′2″E / 51.04528° СГШ; 11.36722° ИГД / 51.04528; 11.36722

Заксенхаузен (германски: Sachsenhausen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]