Прејди на содржината

Кедерич

Координати: 51°5′9″N 11°30′27″E / 51.08583° СГШ; 11.50750° ИГД / 51.08583; 11.50750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кедерич
Црква во Кедерич
Црква во Кедерич
Црква во Кедерич
Кедерич во рамките на Германија
Кедерич
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Бад Зулца
Градоначалник Алмут Буркхарт
Основни податоци
Површина 2,81 км2
Надм. височина 201 м
Население 131  (31 декември 2006)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99518
Повик. бр. 036463
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на Кедерич во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°5′9″N 11°30′27″E / 51.08583° СГШ; 11.50750° ИГД / 51.08583; 11.50750

Кедерич (германски: Ködderitzsch) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]