Волсборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волсборн
Волсборн is located in Германија
Волсборн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Петер Томас
Основни податоци
Површина 4,03 км2
Население 496 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 03643
Портал www.vg-buttelstedt.de
Местоположба на Волсборн во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 51°1′56″N 11°21′54″E / 51.03222° N; 11.36500° E / 51.03222; 11.36500Координати: 51°1′56″N 11°21′54″E / 51.03222° N; 11.36500° E / 51.03222; 11.36500

Волсборн (германски: Wohlsborn) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)