Нордкрајс Вајмар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нордкрајс Вајмар (германски: Nordkreis Weimar) — општинска заедница во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Била создадена на 31 декември 2013 со спојување на поранешните општински заедница Берлштет и Бутелштет. Седиштето на општинската заедница е во Берлштет.

Општинската заедница Нордкрајс Вајмар се состои од следниве општини:

 1. Балштет
 2. Берлштет
 3. Бутелштет
 4. Етерсбург
 5. Грособринген
 6. Хајхелхајм
 7. Клајнобринген
 8. Краутхајм
 9. Лојтентал
 10. Нојмарк
 11. Рамсла
 12. Рорбах
 13. Заксенхаузен
 14. Шверштет
 15. Фипахеделхаузен
 16. Волсборн

Координати: 51°04′ N; 11°19′ E / 51.06° СГШ; 11.31° ИГД / 51.06; 11.31