Прејди на содржината

Обертребра

Координати: 51°3′47″N 11°34′10″E / 51.06306° СГШ; 11.56944° ИГД / 51.06306; 11.56944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Обертребра
Црква во Обертребра
Црква во Обертребра
Црква во Обертребра
Обертребра во рамките на Германија
Обертребра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Бад Зулца
Градоначалник Дитер Фелдрапе
Основни податоци
Површина 3,23 км2
Надм. височина 140 м
Население 256 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 03644
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на Обертребра во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°3′47″N 11°34′10″E / 51.06306° СГШ; 11.56944° ИГД / 51.06306; 11.56944

Обертребра (германски: Obertrebra) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)