Шмидехаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмидехаузен
Црква во Шмидехаузен
Црква во Шмидехаузен
Црква во Шмидехаузен
Грб на Шмидехаузен
Шмидехаузен во рамките на Германија
Шмидехаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Бад Зулца
Градоначалник Берн Отерштајн
Основни податоци
Површина 10,37 км2
Надм. височина 225 м
Население 363 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99518
Повик. бр. 036421
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на Шмидехаузен во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°4′7″N 11°39′52″E / 51.06861° СГШ; 11.66444° ИГД / 51.06861; 11.66444Координати: 51°4′7″N 11°39′52″E / 51.06861° СГШ; 11.66444° ИГД / 51.06861; 11.66444

Шмидехаузен (германски: Schmiedehausen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)