Франкендорф

Координати: 50°58′6″N 11°26′58″E / 50.96833° СГШ; 11.44944° ИГД / 50.96833; 11.44944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Франкендорф
Црква во Франкендорф
Црква во Франкендорф
Црква во Франкендорф
Франкендорф во рамките на Германија
Франкендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Карл Кремер
Основни податоци
Површина 2,68 км2
Надм. височина 270 м
Население 160 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036453
Местоположба на Франкендорф во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°58′6″N 11°26′58″E / 50.96833° СГШ; 11.44944° ИГД / 50.96833; 11.44944

Франкендорф (германски: Frankendorf) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)