Кранихфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кранихфелд
Црква во Кранихфелд
Црква во Кранихфелд
Грб на Кранихфелд
Кранихфелд is located in Германија
Кранихфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Кранихфелд
Градски единици 3
Градоначалник Волф-Лудгер Шлоцхауер (СлДП)
Основни податоци
Површина 23,08 км2
Надм. височина 301 м
Население 3.340 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 145 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99446–99448
Повик. бр. 036450
Портал www.kranichfeld.de
Местоположба на градот Кранихфелд во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 50°51′0″N 11°12′0″E / 50.85000° СГШ; 11.20000° ИГД / 50.85000; 11.20000Координати: 50°51′0″N 11°12′0″E / 50.85000° СГШ; 11.20000° ИГД / 50.85000; 11.20000

Кранихфелд (германски: Kranichfeld) — град во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Илм, 18 километри југоисточно од Ерфурт и 16 километри југозападно од Вајмар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)