Килијансрода

Координати: 50°54′53″N 11°22′18″E / 50.91472° СГШ; 11.37167° ИГД / 50.91472; 11.37167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Килијансрода
Црква во Килијансрода
Црква во Килијансрода
Црква во Килијансрода
Килијансрода во рамките на Германија
Килијансрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Норберт Валтер
Основни податоци
Површина 3,99 км2
Надм. височина 335 м
Население 177 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036453
Местоположба на Килијансрода во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°54′53″N 11°22′18″E / 50.91472° СГШ; 11.37167° ИГД / 50.91472; 11.37167

Килијансрода (германски: Kiliansroda) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)