Кромсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кромсдорф
Кромсдорф is located in Германија
Кромсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Градоначалник Гунтер Браник
Основни податоци
Површина 10,72 км2
Надм. височина 200 м
Население 1.443 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 135 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 03643
Портал www.kromsdorf-denstedt.de
Местоположба на Кромсдорф во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 50°59′56″N 11°22′25″E / 50.99889° N; 11.37361° E / 50.99889; 11.37361Координати: 50°59′56″N 11°22′25″E / 50.99889° N; 11.37361° E / 50.99889; 11.37361

Кромсдорф (германски: Kromsdorf) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Се наоѓа во непосредна близина на Вајмар, на двата брега на реката Илм. Била дел од општинската заедница Илмтал-Вајнштрасе до 31 декември 2013.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]