Исерода

Координати: 50°57′20″N 11°13′15″E / 50.95556° СГШ; 11.22083° ИГД / 50.95556; 11.22083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Исерода
Црква во Исерода
Црква во Исерода
Црква во Исерода
Исерода во рамките на Германија
Исерода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Граметал
Градоначалник Ралф Лобер
Основни податоци
Површина 3,90 км2
Надм. височина 352 м
Население 553  (31 декември 2006)
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99428
Повик. бр. 03643
Портал www.weimar-umland.de/vggrammetal
Местоположба на Исерода во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°57′20″N 11°13′15″E / 50.95556° СГШ; 11.22083° ИГД / 50.95556; 11.22083

Исерода (германски: Isseroda) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]