Ритерсдорф (Тирингија)

Координати: 50°49′8″N 11°14′4″E / 50.81889° СГШ; 11.23444° ИГД / 50.81889; 11.23444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ритерсдорф
Црква во Ритерсдорф
Црква во Ритерсдорф
Црква во Ритерсдорф
Грб на Ритерсдорф
Ритерсдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Ритерсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Кранихфелд
Градоначалник Јоханес Рокош
Основни податоци
Површина 8,76 км2
Надм. височина 458 м
Население 269 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99448
Повик. бр. 036450
Портал www.rittersdorf.info
Местоположба на Ритерсдорф во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°49′8″N 11°14′4″E / 50.81889° СГШ; 11.23444° ИГД / 50.81889; 11.23444

Ритерсдорф (германски: Rittersdorf) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)