Прејди на содржината

Шварцатал (општинска заедница)

Координати: 50°35′N 11°09′E / 50.58° СГШ; 11.15° ИГД / 50.58; 11.15
Од Википедија — слободната енциклопедија

Шварцатал (германски: Schwarzatal) — општинска заедница во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Шварцатал. Била создадена на 1 јануари 2019 година.

Општинската заедница Шварцатал се состои од следниве општини:

  1. Курсдорф (Залфелд-Рудолштат)
  2. Десбах
  3. Дешниц
  4. Кацхите
  5. Мојра
  6. Рорбах
  7. Шварцатал
  8. Шварцбург
  9. Зицендорф
  10. Унтервајсбах


50°35′N 11°09′E / 50.58° СГШ; 11.15° ИГД / 50.58; 11.15