Прејди на содржината

Дорнбург-Камбург (општинска заедница)

Координати: 51°03′00″N 12°25′01″E / 51.050° СГШ; 12.417° ИГД / 51.050; 12.417
Од Википедија — слободната енциклопедија

Дорнбург-Камбург (германски: Dornburg-Camburg) — општинска заедница во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Дорнбург-Камбург.

Општинската заедница Дорнбург-Камбург се состои од следниве општини:

 1. Дорнбург-Камбург
 2. Фрауенприсниц
 3. Голмсдорф
 4. Грослебихау
 5. Хајнихен
 6. Јеналебниц
 7. Леестен
 1. Лебершиц
 2. Нојенгена
 3. Таутенбург
 4. Тиршнек
 5. Вихмар
 6. Цимерн

51°03′00″N 12°25′01″E / 51.050° СГШ; 12.417° ИГД / 51.050; 12.417