Прејди на содржината

Келеда (општинска заедница)

Координати: 51°10′59″N 11°13′59″E / 51.183° СГШ; 11.233° ИГД / 51.183; 11.233
Од Википедија — слободната енциклопедија

Келеда (германски: Kölleda) — општинска заедница во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Келеда, иако самиот град од 1 јануари 2021 година не е повеќе дел од општинската заедница.

Општинската заедница Келеда се состои од следниве општини:

  1. Гроснојхаузен
  2. Клајннојхаузен
  3. Острамондра
  4. Растенберг

51°10′59″N 11°13′59″E / 51.183° СГШ; 11.233° ИГД / 51.183; 11.233