Хајделанд-Елстертал-Шкелен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хајделанд-Елстертал-Шкелен (германски: Heideland-Elstertal-Schkölen, до јануари 2012 година: Хајделанд-Елстертал) — општинска заедница во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Кросен на Елстер.

Општинската заедница Хајделанд-Елстертал-Шкелен се состои од следниве општини:

  1. Кросен на Елстер
  2. Хартмансдорф
  3. Хајделанд
  4. Рауда
  5. Шкелен
  6. Зилбиц
  7. Валпернхајн

Координати: 50°58′34″ N; 11°58′41″ E / 50.976° СГШ; 11.978° ИГД / 50.976; 11.978