Штраусфурт (општинска заедница)

Координати: 51°10′01″N 10°58′59″E / 51.167° СГШ; 10.983° ИГД / 51.167; 10.983
Од Википедија — слободната енциклопедија

Штраусфурт (германски: Straußfurt) — општинска заедница во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Штраусфурт.

Општинската заедница Штраусфурт се состои од следниве општини:

  1. Ганглофземерн
  2. Хаслебен
  3. Ритнордхаузен
  4. Шверштет
  5. Штраусфурт
  6. Вернингсхаузен
  7. Вундерслебен

51°10′01″N 10°58′59″E / 51.167° СГШ; 10.983° ИГД / 51.167; 10.983