Прејди на содржината

Зенплате

Координати: 50°39′00″N 11°46′59″E / 50.650° СГШ; 11.783° ИГД / 50.650; 11.783
Од Википедија — слободната енциклопедија

Зенплате (германски: Seenplatte) — општинска заедница во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во општината Етерсдорф.

Општинската заедница Зенплате се состои од следниве општини:

 1. Дитерсдорф
 2. Герквиц
 3. Гешиц
 4. Киршкау
 5. Лема
 6. Мосбах
 1. Нојндорф кај Шлајц
 2. Етерсдорф
 3. Плотен
 4. Пермиц
 5. Тегау
 6. Фолкмансдорф

50°39′00″N 11°46′59″E / 50.650° СГШ; 11.783° ИГД / 50.650; 11.783