Зенплате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зенплате (германски: Seenplatte) — општинска заедница во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Етерсдорф.

Општинската заедница Зенплате се состои од следниве општини:

 1. Буха
 2. Дитерсдорф
 3. Дреба
 4. Герквиц
 5. Гешиц
 6. Киршкау
 7. Кнау
 8. Лема
 1. Мосбах
 2. Нојндорф кај Шлајц
 3. Етерсдорф
 4. Плотен
 5. Пермиц
 6. Тегау
 7. Фолкмансдорф

Координати: 50°39′00″ N; 11°46′59″ E / 50.650° СГШ; 11.783° ИГД / 50.650; 11.783