Нојндорф кај Шлајц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојндорф кај Шлајц
Селската црква
Селската црква
Нојндорф кај Шлајц is located in Германија
Нојндорф кај Шлајц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Луц Хајдрих
Основни податоци
Површина 7,97 км2
Надм. височина 460 м
Население 260 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07924
Повик. бр. 03663
Портал www.neun-dorf.de
Местоположба на Нојндорф кај Шлајц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°36′5″N 11°46′6″E / 50.60139° СГШ; 11.76833° ИГД / 50.60139; 11.76833Координати: 50°36′5″N 11°46′6″E / 50.60139° СГШ; 11.76833° ИГД / 50.60139; 11.76833

Нојндорф кај Шлајц (германски: Neundorf (bei Schleiz)) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Нојндорф и Панштанген се наоѓаат на локалните патишта L2360 и L1103.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни места се Криспендорф, Фолкмансдорф, Плотен, Пермиц и Герквиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]