Појшен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Појшен
Сателитски поглед кон Појшен
Сателитски поглед кон Појшен
Грб на Појшен
Појшен is located in Германија
Појшен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Дитер Бокнер
Основни податоци
Површина 7,53 км2
Надм. височина 470 м
Население 454 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Појшен во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°39′32″N 11°38′37″E / 50.65889° СГШ; 11.64361° ИГД / 50.65889; 11.64361Координати: 50°39′32″N 11°38′37″E / 50.65889° СГШ; 11.64361° ИГД / 50.65889; 11.64361

Појшен (германски: Peuschen) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)