Лаусниц (Тирингија)

Координати: 50°43′45″N 11°41′27″E / 50.72917° СГШ; 11.69083° ИГД / 50.72917; 11.69083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаусниц
Стара велепоседничка куќа во Лаусниц
Стара велепоседничка куќа во Лаусниц
Стара велепоседничка куќа во Лаусниц
Лаусниц (Тирингија) во рамките на Германија
Лаусниц (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Волфганг Ритер
Основни податоци
Површина 8,55 км2
Надм. височина 250 м
Население 296 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07806
Повик. бр. 036481
Портал www.vg-oppurg.de
Местоположба на Лаусниц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°43′45″N 11°41′27″E / 50.72917° СГШ; 11.69083° ИГД / 50.72917; 11.69083

Лаусниц (познат и како Лаусниц кај Нојштат на Орла; германски: Lausnitz, Lausnitz b. Neustadt an der Orla) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Лаусниц се наоѓа во близина на Нојштат на Орла. Општината се наоѓа во долината на Орла.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]