Тегау

Координати: 50°39′0″N 11°52′0″E / 50.65000° СГШ; 11.86667° ИГД / 50.65000; 11.86667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тегау
Поглед на местото од Тегау
Поглед на местото од Тегау
Поглед на местото од Тегау
Грб на Тегау
Тегау во рамките на Германија
Тегау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Готфрид Лефлер
Основни податоци
Површина 7,16 км2
Надм. височина 450 м
Население 390 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 036648
Местоположба на Тегау во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°39′0″N 11°52′0″E / 50.65000° СГШ; 11.86667° ИГД / 50.65000; 11.86667

Тегау (германски: Tegau) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Тегау се наоѓа на сојузниот автопат Б2.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Дитерсдорф, Гешиц и Парен во округот Зале-Орла, како и Аума-Вајдатал и Цојленрода-Трибес во округот Грајц.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Тегау припаѓа местото Буркерсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]